Past Winners - Awards of Excellence

Associate Member of the Year Recipients
The Associate Member of the Year Award is NUCA's most distinguished annual recognition of an associate member.
 

1978 Dick Brumme, Beltsville Construction Supply
1979 Bob Sandvick, Arizona
1980 Leo Barbera, Horizontal Holes
1981 Uni-Bell Plastic Pipe Association
1982 Bucyrus-Erie
1983 Campbell Foundry
1984 Herb Zukauskas, Pennsylvania
1985 Wendell Wood, National Trench Safety
1986 William Clausen, New Jersey
1987 Deere & Co.
1988 John Zbitnoff, Montana
1989 Roy Neal, Standard Equipment Co.
1990 Koehring Cranes and Excavators
1991 Scott Ditcher, Atlantic Concrete Products Inc.
1992 Mike Argent, Missouri
1993 Tom Iseley, Louisiana Tech University
1994 David A. Smith, D.A. Smith & Sons Excavating
1995 CNA Insurance Co.
1996 Bill Nelson, Ritchie Brothers
1997 Ingersoll-Rand Construction Equipment
1998 Bob Woodward, Safety Environmental Engineering Inc.
1999 Bruce G. Hottle, Eagle Concrete Products Inc.
 
2000 Komatsu America International
2001 U.S. Filter Distribution
2002 Caterpillar Inc.
2003 Albert Heckmann, Heckmann Sales & Leasing
2004 Bernard P. Krzys, Benjamin Media
2005 Roger Mohr, John Deere
2006 Brian Hunsicker, Florida
2007 East Jordan Ironworks
2008 Ron Peterson, Ron Peterson Consulting
2009 Charles Surasky, Smith, Currie & Hancock LLP
2010 Lewis Long, Volvo
2011 HD Supply Waterworks
2012 National Trench Safety LLC
2013 Helen Prince, CNA
2014 Yvonne Bland, HD Supply Waterworks
2015 Tom Olson, Olson Construction Law
2016 Scott Knoblauch, Caterpillar
2017 Gary Lawson, Ditch Witch
2018 United Rentals Trench Safety
2019 Chad Pendley, U.S. Shoring and Equipment
  2020 Andy Williams, John Deere


We Dig America Award
The We Dig America Award is presented annually to a non-member who has made a significant national contribution at the national level to the industry and/or association.
 
1972 Rep. Jim Blatnik (D-MN)
1973 Rep. Jim Wright (D-TX)
1974 Sen. Ed Muskie (D-ME)
1975 Rep. Robert Roe (D-NJ)
1976 Rep. Jack Kemp (R-NY)
1977 Mr. Harold Cahill (US EPA)
1978 Sen. Pete Domenici (R-NM)
1979 Rep. Bo Ginn (D-GA)
1980 Rep. Henry Nowak (D-NY)
1981 Sen. Orrin Hatch (R-UT)
1982 President Ronald Reagan (R)
1983 Rep. Jim Howard (D-NJ)
1984 Rep. Gene Synder (R-KY)
1985 Rep. William Clinger (R-PA)
1986 Mr. Arthur Fox (Editor, ENR)
1987 Rep. Dan Quayle (R-IN)
1988 Rep. Paul Henry (R-MI)
1989 Sen. Daniel Moynihan (D-NY)
 
1990 Rep. Charlie Rose (D-NC)
1991 Sen. Frank Lautenberg (D-NJ)
1992 Sen. Barbara Mikulski (D-MD)
1993 Rep. Rosa DeLauro (D-CT) and Rep. Nita Lowey (D-NY)
1994 Sen. John Chafee (R-RI) and Sen. Robert Byrd (D-WV)
1995 Mr. Robert A. Briant, Sr. (UTCA of NJ)
1996 Rep. Bud Shuster (R-PA)
1998 Rep. James Oberstar (R-MN)
1999 Sen. Christopher Bond (R-MO)
2000 Howard Stussman (Editor-in-Chief, ENR)
2001 Mayor Rudolph Giuliani (NY)
2002 Sen. George Voinovich (R-OH)
2004 Gov. Joseph Kernan (D-IN)
2006 Hon. Shirley Franklin
2008 Ms. Stacy Gerard
2009 Rep. Earl Blumenauer (D-OR)
2014 Rep. John Delaney (D-MD)
2016 Mr. George Kennedy (VP Safety, NUCA)
2018 Center for America (NJ)
  2020 Ms. Brenda Reigle (NUCA of PA)


Ditchdigger of the Year
Awarded to a contractor member who has made a significant contribution to the industry and the association.
 
1971 Peter Ellis, Rockville, MD
1972 Joe D'Annunzion, Scotch Plains, NJ
1973 Sam Luciano, Hazler, NJ
1974 Fred Compagni, Cortland, NY
1975 William Feather, Marlton, NJ
1976 David Shevock, Dover, DE
1977 Leonard Genghini, Elkins Park, PA
1978 John Felton, Missoula, MT
1979 Robert Griffith, Aldie, VA
1980 Rick Egger, Woodinville, WA
1981 D.A. Foster, Merrifield, VA
1982 Joe Corrado, New Castle, DE
1983 Loretta Simmons, Rochester, NY
1984 Vic DiGeronimo, Independence, OH
1985 Leon Asadoorian, Salem, NH
1986 Bill Burgett, Fredricktown, OH
1987 Ben Luster, Tucson, AZ
1988 Ed Cruz, Holmdel, NJ
1989 Harold Ruf, Pleasant Grove, UT
 
1990 Jay Maticciani, Baltimore, MD
1991 Andy Mayts, Palm Harbor, FL
1992 Gerry Kenny, Wheeling, IL
1993 Harold Mueller, New Berlin, WI
1994 Delaine Nelson, New Berlin, WI
1995 Mark Harris, Lake Mary, FL
1996 Richard Foster, Newtown, PA
1997 Tom Henkels, New Berlin, WI
1998 Mark Accetturo, Fairburn, GA
1999 Jim Barron, Joppa, MD
2000 Jim Stutler, Denver, CO
2001 Steve Theis, Rolling Meadows, IL
2002 James King, Jr., Conyers, GA
2003 Greg Strudwick, Coppell, TX
2004 Lyle Schellenburg, Salem, OR
2005 Terry Dillon, West Lafayette, IN
2006 Cheryl Yoder, Jacksonville, FL
2007 Larry Fortin, Las Vegas, NV
2008 Jim Giannelli, Albuquerque, NM
2009 Glen Ely, Newtown, PA
 
2010 Ryan Schmitt, Jacksonville, FL
2011 Dan East, Albuquerque, MN
2012 Ryan Schmitt, Jacksonville, FL
2013 Jeff Rumer, Lakewood, CO
2014 Florentino Gregorio, Washington, DC
2015 Warren Graves, Roanoke, TX
2016 Bruce Wendorf, Punta Gorda, FL
2017 Ryan Kinning, Pender, NE
2018 Kara Habrock, Omaha, NE
2019 Mark Fuglevand, Seattle, WA
2020 Dan Buckley, Fairfax, VA